Żelazne zasady bezpieczeństwa w sieci
Bezpieczeństwo

Żelazne zasady bezpieczeństwa w sieci

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu ludzi jest tak przyzwyczajonych do komunikowania się, pracy i nauki za pośrednictwem Internetu, że nie wyobrażają sobie codziennego życia bez niego. Jednak będąc w sieci, ważne jest, aby pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W przeciwnym razie ryzykujemy wpadnięcie w ręce oszustów i utratę ważnych danych. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie korzystać z Internetu.

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Wirus to złośliwy program, który infiltruje Twoje urządzenie na różne sposoby. Może nie tylko zakłócać jego pracę, na przykład uniemożliwiać dostęp do części pamięci trwałej, ale także wykradać poufne informacje: loginy, hasła, dane bankowe. Aby chronić się przed wirusami, użytkownicy powinni używać sprawdzonych programów antywirusowych. Ważne jest, aby nie tylko z nich korzystać, ale także okresowo aktualizować bazy danych w celu zabezpieczenia się przed nowymi zagrożeniami.

Używaj trudnych loginów i haseł

Login w postaci imienia i nazwiska oraz hasło typu 1234 nie jest dobrym pomysłem. Jeśli ktoś zdecyduje się ukraść Twoje poufne informacje, w mgnieniu oka złamie taką „ochronę”. Dobra nazwa użytkownika i hasło to złożona kombinacja składająca się z wielkich i małych liter, cyfr i symboli. Lepiej używać specjalnych programów, które je generują, zapamiętują i bezpiecznie przechowują. Dobrym pomysłem jest także używanie różnych kombinacji loginów i haseł dla różnych witryn.

Wyloguj się na innych urządzeniach

Czy używałeś czyjegoś komputera? Po tym nie wystarczy zamknięcie odwiedzonej strony. Nie zapomnij najpierw wylogować się ze wszystkich kont, sieci społecznościowych i komunikatorów internetowych na urządzeniu. W przeciwnym razie osoba, która usiądzie przy tym komputerze po Tobie, będzie mogła zalogować się na Twoje konto i robić z nim, co zechce.

Sprawdź bezpieczeństwo połączenia

Zawsze zwracaj uwagę na to, co jest napisane w pasku adresu. Jeśli widzisz, że adres strony zaczyna się od HTTPS – wszystko jest w porządku, jest to bezpieczne połączenie i możesz wprowadzić tu poufne informacje. Jeśli adres zaczyna się od HTTP, oznacza to, że połączenie nie jest bezpieczne. Po lewej stronie protokołu HTTPS powinna również znajdować się ikona kłódki. Aby uzyskać większą pewność co do bezpieczeństwa połączenia, możesz ją kliknąć i wyświetlić informacje o danej witrynie.

Uważaj na połączenia Wi-Fi

Połączenia publiczne są dostępne na przykład w kawiarniach, centrach handlowych i na lotniskach. Nie używaj ich, jeśli zamierzasz wprowadzać loginy, hasła lub dokonywać płatności za usługi i towary przez Internet. Jeśli możesz, nie używaj ich w ogóle i ogranicz się do Internetu w telefonie.

Włącz tryb bezpieczny dla dziecka

Wiele komputerów i urządzeń mobilnych ma opcję trybu korzystania z sieci, który jest bezpieczny dla dzieci. Możesz także ustawić ograniczenia za pomocą domowego routera — ta funkcja jest zwykle nazywana „Kontrolą rodzicielską”. Inną opcją jest użycie specjalnych rozszerzeń przeglądarki dla dzieci. Każdy z powyższych sposobów zminimalizuje ryzyko, że dziecko trafi na niebezpieczną stronę.

Ogranicz udostępnianie informacji o sobie

Lepiej nie udostępniać publicznie swojego numeru telefonu, maila i innych informacji kontaktowych. Nie wysyłaj też haseł, loginów, danych paszportowych, kodów PIN i innych podobnych informacji w komunikatorach lub mailem. Ukryj swoje dane i treści w mediach społecznościowych, nie dodawaj zdjęć, na których widać Twoje dane, ważne dokumenty, czy nawet wnętrze Twojego mieszkania. Oszuści i złodzieje mogą wykorzystać każdą taką informację.

Zdjęcie główne: pixabay/pexels.com

itfurnisher

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Spotkania zdalne – prezentujemy najlepsze narzędzia
Spotkania zdalne – prezentujemy najlepsze narzędzia
Wideokonferencje nie są niczym nowym, zwłaszcza dla osób pracujących w branży kreatywnej. Jednak ostatnie kilka miesięcy przekształciło je z jednego […]
Jak przechowywać dokumentację firmową?
Jak przechowywać dokumentację firmową?
Zapewnij bezpieczeństwo i doskonałą organizację swojej dokumentacji firmowej. Poznaj sprawdzone metody przechowywania i zarządzania dokumentacją w naszym poradniku.
Zasady bezpiecznej instalacji wyłączników nadprądowych w domu i biurze
Zasady bezpiecznej instalacji wyłączników nadprądowych w domu i biurze
Dowiedz się, jak bezpiecznie instalować wyłączniki nadprądowe w swoim domu lub biurze. Poradnik zawiera praktyczne wskazówki i zalecenia ds. prawidłowej instalacji tych niezastąpionych urządzeń.
Ostatnie wpisy