Współczesne badania pokazują, że najefektywniejsze metody uczenia się niestety nie przypominają tych, które znamy ze szkoły. W tym artykule poznasz 4 techniki uczenia się, które pomogą Ci szybciej przyswajać wiedzę.
Kiedy nasz mózg przypomina sobie jakąkolwiek informację, robi to za pomocą skojarzeń. Okazuje się, że tym, co najlepiej kojarzymy, są obrazy, dźwięki i zapachy. Z kolei np. tekst z książki jest dla naszego mózgu o wiele trudniejszy do zapamiętania i odtworzenia. Jak zatem efektywnie i sprawnie się uczyć, skoro większość wiedzy podawana jest właśnie w formie tekstu?
Aby rozwijać zdolności umysłowe i usprawniać proces nauki, możemy wykorzystać sprawdzone techniki. Opierają się one głównie na:
Dla każdego z nas inna technika może okazać się najprzyjemniejsza i tym samym najbardziej skuteczna. Oto 4 techniki, spośród których z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby stosować je wymiennie lub łączyć w trakcie nauki.
Siła skojarzeń – wiemy już, że nasz mózg aktywnie posługuje się nimi, przypominając sobie dowolne informacje, a zatem podczas nauki warto wykorzystać tę jego cechę. Znacznie skrócimy drogę do zapamiętania danej informacji, jeżeli podamy ją sobie w formie skojarzeń. Na tym sposobie opiera się właśnie technika haków. Zgodnie z nią każdemu elementowi informacji przyporządkowujemy wybrane przez siebie skojarzenie, a następnie ze stworzonych skojarzeń układamy w wyobraźni opowieść, która po kolei będzie obrazować nam poszczególne elementy.
Ta metoda nauki została opracowana i rozpowszechniona przez brytyjskich naukowców: Tony’ego i Barry’ego Buzanów. Mapy myśli to szczególny sposób notowania materiału, który chcemy przyswoić. Ich zastosowanie może zwiększyć efektywność zapamiętywania poprzez aktywowanie intuicji i pobudzenie do synergicznej pracy obu półkul mózgu.
Poniższe video szczegółowo przedstawia, jak tworzyć mapy myśli.
Metoda Richarda Feynmana, noblisty w dziedzinie fizyki, pomaga przede wszystkim dobrze zrozumieć, a następnie przyswoić materiał. Polega ona na wyjaśnianiu na głos danej definicji, procesu czy pojęcia w możliwie najprostszy i zrozumiały sposób. Możemy użyć do tego własnych słów, niekoniecznie podręcznikowych terminów. Podczas wyjaśniania dowolnej koncepcji wyobraźmy sobie, że mamy przedstawić ją komuś tak, aby dobrze ją zrozumiał.
Na koniec stara i dobrze znana metoda przyswajania wiedzy, czyli powtarzanie. To na nim w dużej mierze opiera się proces trwałego zapamiętywania wiedzy. Dlatego, jeżeli chcemy dobrze opanować materiał, powinniśmy co jakiś czas powtarzać raz zapamiętany materiał. System aktywnych powtórek uznany za najbardziej skuteczny przedstawia się następująco:
zdj. główne: Dmitry Ratushny/unsplash.com