Czym jest coworking i jakie ma zalety?
Praca zdalna

Czym jest coworking i jakie ma zalety?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Z jednej strony jest praca stacjonarna w biurze, z drugiej – praca zdalna z domu. Pomiędzy nimi swoje miejsce znalazł coworking, czyli innowacyjna przestrzeń łącząca w sobie zalety obu form pracy.

Coworking, czyli przestrzeń biurowa dostępna dla specjalistów z różnych branż i dziedzin, to alternatywny sposób organizacji nowoczesnego biznesu. Został wymyślony w Ameryce w 2005 roku. Jednym z podstawowych zadań takiej organizacji pracy było rozwiązanie problemu izolacji osób zajmujących się freelancingiem, a także pracowników zdalnych. Ponieważ coworking wciąż zyskuje na popularności, warto dowiedzieć się, na czym polega i dla kogo może być dobrym rozwiązaniem.

Czym jest coworking?

Coworking to przestrzeń biurowa, w której można wynająć miejsce pracy na dowolny okres – dzień, miesiąc, rok. Nie wynajmujemy całego biura, a jedynie konkretne stanowisko pracy, dzięki czemu koszty są niższe. W coworkingach najczęściej pracują niezależni specjaliści i mali przedsiębiorcy z różnych branż – nie są to więc pracownicy jednej firmy.

Nowoczesne przestrzenie coworkingowe mają zorganizowane obszary pracy, dostęp do Internetu, narzędzia biurowe, sale konferencyjne, a w niektórych przypadkach także przestrzenie rekreacyjne. Dostępne są również urządzenia gospodarstwa domowego: kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, czajniki itp. Oznacza to, że coworking jest swoistym połączeniem pracy w domu i biurze.

Kto korzysta z coworkingu?

Głównych użytkowników coworkingów można podzielić na 3 grupy:

Freelancerzy. Jest to podstawowa grupa ludzi, którzy pracują w centrach coworkingowych. Należą do nich programiści, graficy, projektanci, copywriterzy, tłumacze i inni specjaliści wykonujący pracę zdalnie. Coworking pozwala im uciec od pracy w domu, gdzie ich produktywność mogą obniżać różnego rodzaju rozpraszacze, np. inni domownicy, sąsiedzi, obowiązki domowe itd. Atmosfera pracy we wspólnej przestrzeni biznesowej pomaga freelancerom w pełni zanurzyć się w projekty i zlecenia.

Początkujący przedsiębiorcy. Niektóre działania biznesowe nie wymagają stałego biura. Dlatego nie ma sensu ani go kupować, ani wynajmować. Bardziej opłacalne jest wynajęcie tymczasowego miejsca pracy, gdzie można realizować projekty i organizować spotkania z klientami, w specjalnie wydzielonych do tego pomieszczeniach.

Małe firmy. Do tej grupy należą małe firmy zatrudniające nie więcej niż 5 pracowników. Nie mają możliwości finansowych na wynajem biura i zakup sprzętu biurowego, dlatego chętnie korzystają z coworkingu – płacenie za miesiąc wspólnej przestrzeni kosztuje nawet kilkadziesiąt razy mniej niż wynajęcie pełnoprawnego biura.

Oprócz tego z biur coworkingowych korzystają także pracownicy na wyjazdach służbowych, przedstawiciele firm zagranicznych i podróżujący przedsiębiorcy.

Zalety coworkingu

Wśród zalet coworking wymienić trzeba:

 • przyjazną atmosferę pracy, która inspiruje i pomaga zwiększyć produktywność;
 • możliwość poznania ciekawych ludzi i specjalistów z różnych branż;
 • stosunkowo niską cenę w porównaniu do wynajmu biura
 • wygodę i komfort jak w domu;
 • dobre wyposażenie techniczne;
 • możliwość rozwoju i nauki – coworking to nie tylko miejsce pracy, ale także przestrzeń do organizowania różnych seminariów, warsztatów, prezentacji i kursów;
 • nowe kontakty biznesowe, ewentualni partnerzy, współpraca nad wspólnymi projektami;
 • praca w kreatywnym i motywującym środowisku.

Coworking ma też oczywiście wady. Po pierwsze, nie zawsze jest miejscem cichym i spokojnym, dlatego nie będzie odpowiedni dla osób, które lubią pracować samotnie i nie potrafią skupić się w hałasie. Po drugie, zdarza się, że przestrzeń biurowa znajduje się daleko od naszego domu i musimy sporo czasu poświęcić na dojazd. I w końcu po trzecie, ze względu na możliwe kradzieże musimy pilnować swoich rzeczy osobistych, co może być niewygodne, gdy chcemy wyjść do toalety lub po kawę.

Coworking w Polsce i w pandemii

Pierwsze przestrzenie coworkingowe w Polsce powstały w 2009 roku. Do 2019 było ich już 300, a w 2020 z takiej formy pracy korzystały prawie 4 mln Polaków. Koszt wynajmu miejsca pracy zależy od zakresu usług, które wybierzemy, dostępnego sprzętu czy lokalizacji biura. Widełki cenowe są bardzo szerokie, ale standardowo wynoszą:

 • od 10 do 15 zł za godzinę;
 • od 20 do 70 zł za dzień;
 • od 200 do 500 zł za miesiąc.

Specjaliści przewidywali dalszy wzrost popularności coworkingu w naszym kraju – według szacunków do 2022 miało w ten sposób pracować już 5 mln osób. Niestety, kryzys pandemiczny zahamował rozwój branży, choć rządowe obostrzenia raczej łagodnie obeszły się z coworkingiem, nie zakazując mu działalności. Wiele miejsc nadal pracuje, ale w reżimie sanitarnym i w ograniczonym zakresie. Ponieważ sytuacja jest dynamiczna, trudno przewidzieć, co czeka coworking. Możemy jednak przypuszczać, że prognozowany w najbliższych latach wzrost pracowników zdalnych nie pozwoli całkowicie umrzeć idei wspólnej przestrzeni do pracy. Tak długo jak będzie zapotrzebowanie na takie miejsca, będą one istnieć.

Zdj. główne: Surface/unsplash.com

itfurnisher

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny mały sprzęt AGD do twojej łazienki: porady i sugestie
Jak wybrać idealny mały sprzęt AGD do twojej łazienki: porady i sugestie
Podpowiadamy, jakie małe sprzęty AGD sprawdzą się w każdej łazience. Poznaj nasze porady, aby wybór był prostszy i bardziej przemyślany.
Platforma do generowania podpisu – jak w łatwy sposób podpisać dokumenty online?
Platforma do generowania podpisu – jak w łatwy sposób podpisać dokumenty online?
W dobie cyfryzacji coraz więcej dokumentów wymaga podpisu elektronicznego. Dlatego też powstały platformy umożliwiające generowanie podpisu online. Dzięki nim możemy bez wychodzenia z domu i bez konieczności posiadania specjalnego oprogramowania, w prosty i szybki sposób podpisać dowolny dokument.
Czy sklep internetowy się opłaca?
Czy sklep internetowy się opłaca?

Czy prowadzenie sklepu internetowego to opłacalny biznes? Jak zwiększyć swoje szanse na sukces na rynku e-commerce? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Ostatnie wpisy